B+R
Projekty realizowane przez NMG S.A.
NMG S.A. zrealizowała projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój na lata 2014-2020.
Szczegółowe opisy projektów znaleźć można poniżej:
Nr POIR.03.04.00-04-0003/20-00
wartość projektu: 260 323,32 zł
wartość dofinansowania: 260 323,32 zł
jednostka pośrednicząca: Polska Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości
okres realizacji: 01.07.2020 – 30.09.2020
Informujemy, że w dniu 30 lipca 2020r. NMG S.A. zawarło z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie Projektu: Dotacja na kapitał obrotowy dla NMG S.A., w ramach działania 3.4 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Nr POIR.01.02.00-00-0005/18
wartość projektu: 9 791 445,00 zł
wartość dofinansowania: 6 052 491,38 zł
jednostka pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
okres realizacji: 01.01.2019 – 31.12.2021
Przedmiotem projektu jest stworzenie zintegrowanego systemu modelowania oraz graficznego projektowania instalacji elektrycznych na statkach.
Celem projektu jest opracowanie platformy służącej do modelowania oraz graficznego projektowania instalacji elektrycznych na statkach, na potrzeby stoczni oraz innych firm z przemysłu stoczniowego i branży morskiej.
Projektowanie i wykonanie układów elektroenergetycznych na statkach według obecnie wykorzystywanych technologii stanowi jeden z największych problemów technicznych w procesie budowy statków. Obecne technologie nie pozwalają na wyeliminowanie niepewności technicznej związanej z mocą napędu oraz wydajnością układu elektrycznego. Dla rozwiązania problemu, Remontowa Electrical Solutions oraz NMG podejmą się przeprowadzenia prac B+R, które pozwolą stworzyć kompleksową platformę do projektowania, modelowania i testowania w warunkach cyfrowych docelowych rozwiązań układów elektroenergetycznych, które następnie będzie można wykonać na statkach z wyeliminowaniem wszelkich niepewności technicznych już na etapie projektowania.
Nr projektu: POIR.02.01.00-00-0239/16
Tytuł projektu: „Utworzenie Centrum Badawczo – Rozwojowego w NMG S.A.”
Całkowity koszt realizacji projektu: 5 788 879,83 zł
Wartość kosztów kwalifikowalnych: 4 723 935,48 zł
Wartość dofinansowania z EFRR: 2 598 164,51 zł
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój na lata 2004-2020
Oś priorytetowa 2 Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I Działanie 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw
Instytucja Pośrednicząca: Ministerstwo Rozwoju
okres realizacji: 01.09.2016 – 31.12.2020
W nowo wybudowanym budynku Centrum Badań i Rozwoju NMG S.A., rozpoczęła się realizacja pierwszych projektów badawczo-rozwojowych.
Aktualna agenda prac zawiera trzy tematy.
- Pierwszy z nich, realizowany wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, związany jest z wykorzystaniem technologii LoRaWAN (Long Range Wide Area Network) do przesyłania danych. LoRaWAN jest technologią niskonakładową i może stanowić alternatywne rozwiązanie dla technologii GSM. Problemem badawczym jaki stawiamy w tym projekcie jest znalezienie granicy wydajności sieci LoRa dla przesyłu danych pomiarowych z rozproszonej sieci liczników mediów komunalnych (energia, gaz, woda, ciepło, etc.). Gromadzone dane pomiarowe wykorzystywane są na cele rozliczania odbiorców oraz monitorowania i sterowania urządzeniami. Stąd pojawia się problem ilości danych w jednostce czasu jaka musi być przesłana w sieci. Wynik projektu pozwoli nam na określenie do jakich zastosowań sieć oparta na LoRa WAN może być wykorzystywana, jaka ilość urządzeń może podlegać zdalnemu odczytowi na danym obszarze oraz jak szeroki zakres danych możemy pobierać z liczników elektronicznych, które udostępniają znacznie więcej danych niż tylko stan liczydła. Znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania może być kluczowe dla dalszego rozwoju technologii IoT nie tylko w naszej firmie.
- Geneza drugiego z projektów, realizowanego we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wynika z naszych doświadczeń wdrażania systemu ERCO.Net, który umożliwia Klientom przemysłowym bieżące monitorowanie poziomu zużycia mediów. Spływają do nas zapytania od Klientów, o możliwość prognozowania poziomu zużycia mediów w jakimś horyzoncie czasowym, bazując na danych historycznych, które przechowywane są w bazie odczytów, oraz skorelowanie ich z planami produkcyjnymi. Efektem projektu mają być opracowane algorytmy prognozowania, które zostaną wykorzystane w planowaniu zapotrzebowania na media energetyczne oraz optymalizacji ich poziomów, określonych w umowach z dostawcami.
- Trzeci z projektów, realizowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, związany jest z tematem „Inteligentnego Budynku”. Systemy sterowania zainstalowane w takim budynku, działają z logiką ustaloną przez ich administratora. Problem badawczy, jaki sobie postawiliśmy, związany jest z wprowadzeniem elementu „sztucznej inteligencji”, która analizując parametry pracy urządzeń sterujących ogrzewaniem , oświetleniem, klimatyzacją oraz analizując obecność pracowników w pomieszczeniach, wspomoże administratora w aktywnym sterowaniu infrastrukturą, dzięki czemu zoptymalizowane zostaną koszty mediów energetycznych związanych z utrzymaniem infrastruktury technicznej.
Nr: POIR.02.03.02-04-0037/17
wartość projektu: 500 610,00 zł
wartość dofinansowania: 340 000,00 zł
jednostka pośrednicząca: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
okres realizacji: 01.11.2017 – 01.04.2019
Przedmiotem projektu jest opracowanie innowacyjnego produktu, którym będzie oprogramowanie Erco.Intelligence, wspomagające podejmowanie decyzji z wykorzystaniem algorytmów modelowania statystycznego oraz sieci neuronowych, wykorzystujące mechanizmy uczenia maszynowego. Oprogramowanie będzie stanowić moduł oferowanego obecnie przez NMG S.A. systemu Erco.Net
Szereg prac B+R umożliwi przygotowanie optymalnego modelu, opracowanie niezbędnych algorytmów oraz ich implementację jako integralnej części systemu Erco.Net, tak by wspomagały one zachodzące w systemie procesy.
W efekcie realizacji projektu powstanie innowacyjny produkt, który będzie modułem uczącym się, wspomagającym podejmowanie decyzji, analizującym i wykrywającym anomalie i zagrożenia oraz optymalizującym procesy. Produkt ten dedykowany będzie do podmiotów, w których efektywne zarządzanie infrastrukturą czy też wzrost efektywności energetycznej mają istotne znaczenie.
Nr: POIR.01.01.01.00-0313/17
wartość projektu: 5 506 231,05 zł
wartość dofinansowania: 3 867 788,34
jednostka pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
okres realizacji: 01.01.2018 – 31.03.2021
Głównym celem projektu, jest stworzenie systemu wspierającego algorytmy do zarządzania budynkami w obszarze małych i średnich obiektów. System umożliwi automatyczne kontrolowanie popytu i podaży na energię elektryczną m.in. w obszarach: budownictwa mieszkaniowego, mini osiedli, obiektów publicznych (np. urzędy, przedszkola, szkoły), obiektów biznesowych (np. biurowce, zakłady przemysłowe i produkcyjne), jako uzupełnienia programów DSR/DSM (ang. Demand Side Response / Demand Side Management) wraz z dostosowaniem odpowiednich algorytmów zarządzania energią w tych obiektach.
System opracowany w projekcie, wykorzystując algorytmy sieci neuronowych, pozwoli na włączenie prosumentów do aktywnego udziału w rynku mocy, w tym dostosowanie się odbiorców do przesyłanych komunikatów od OSD w kontekście regulowania zapotrzebowania na energię elektryczną oraz przeprowadzania redukcji mocy (programy DSR/DSM) z uwzględnieniem komfortu użytkowników i przy zachowaniu niezależności danej jednostki (z własnym źródłem energii odnawialnej).
Z kolei doposażenie poszczególnych obiektów w trakcie projektu m.in. o stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ale również zbiorników wody czy domowych akumulatorów energii umożliwi stworzenie wirtualnych magazynów, które będą potrafiły „współpracować” z przedmiotowym systemem. Opracowane narzędzie będzie zawierało również nowatorskie podejście do rozwinięcia obecnie wykorzystywanych systemów BMS, w oparciu o dodatkowe moduły służące do zarządzania budynkami zero-emisyjnymi z poziomu OSD oraz Klientów Indywidualnych.
Końcowa wersja systemu zapewni pełną funkcjonalność świadczenia usług na rzecz lokalnego operatora przez odbiorców końcowych w ramach usługi regulacji mocy i bilansowania energii. Zostanie to osiągnięte poprzez stworzenie stabilnego i przejrzystego systemu rozliczeń za energię (prognozowania kosztów), co bezpośrednio powiązane jest z prognozowaniem profilu mocy i bilansu energii w mikrosieciach włączonych do usługi oraz znajomością potencjału regulacyjnego i negocjacyjnego odbiorców końcowych (w zakresie sterowania urządzeniami odbiorczymi, źródłami i magazynami), a także potencjału dostępnych w kontrolowanym obszarze magazynów energii.
System będzie stanowił zupełnie nowy produkt zarówno na rynku polskim, jak i z międzynarodowym i z pewnością można uznać, że produkt końcowy będzie charakteryzował się przełomową innowacyjnością.
Nr POIR.01.02.00.00-0323/16
wartość projektu: 3 421 236,78 zł
wartość dofinansowania: 2 351 211,41 zł
jednostka pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
okres realizacji: 01.10.2017 – 31.12.2020
Przedmiotem projektu jest stworzenie zintegrowanej platformy do zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej w obszarze odbiorców końcowych.
Celem projektu jest dostarczenie klientom korzystającym z rozwiązań typu Smart Metering niezawodnego narzędzia do rozliczania energii w ramach redukcji mocy (ang. Demand Side Response), w tym redukcji interwencyjnych a docelowo redukcji codziennych w ramach Aktywnej Jednostki Grafikowej.
Platforma umożliwi zarządzanie w sposób automatyczny całym procesem organizacji redukcji mocy wśród różnych konsumentów i prosumentów na wyznaczonym wirtualnie obszarze w ramach wirtualnej jednostki grafikowej.
Cechą wyróżniającą platformę będzie wykorzystanie algorytmów sieci neuronowych do prognozowania o wysokim stopniu dokładności zużycia energii przez różnego rodzaju odbiorców uwzględniając zewnętrzne zmienne bazujące m.in. na profilach mocy użytkowników. Przewiduje się także w ramach projektu opracowanie generatora taryf dynamicznych cen prądu z wykorzystaniem tzw. cenotwórstwa czasu rzeczywistego z pobieranych na bieżąco odczytów z systemu Smart Metering z uwzględnieniem innych warunków zewnętrznych.
Rejestracja w projekcie: https://dsr.nmg.pl/